
Новият председател на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) Шеймъс Боланд, който беше избран днес на встъпителната сесия на новия мандат на Комитета, пое ангажимент да постави гражданското общество на централно място в европейския дневен ред чрез програма, ориентирана към хората, която балансира икономическия растеж и социалното приобщаване, и гарантира, че всеки има равен шанс за просперитет. Боланд заяви това на пресконференция в Брюксел.
Като основни приоритети на председателктовото си той изброи изкореняването на бедността чрез предоставяне на възможности и защита и овластяване на гражданското общество, за да се гарантира, че Европа ще остане вярна на своето демократично и социално ядро на фона на нарастващата политическа и икономическа нестабилност.
Шеймъс Боланд стана 35-ият председател на ЕИСК и вторият ирландец, който оглавява консултативния орган на ЕС, представляващ организираното гражданско общество.
Централна част от визията на новия председател е борбата с бедността и с риска от социално изключване. Той ще се фокусира върху подпомагане на най-уязвимите, като същевременно се балансира между икономическия просперитет, политиките на пазара на труда и социалното приобщаване.
„С толкова много несигурности, засягащи Европа, ЕС трябва да е отворен към промяната. ЕИСК следва да играе съществена роля в оформянето на тази промяна и в изграждането на тази нова Европа, която е подготвена, устойчива и самостоятелна. Ето защо по време на мандата си като председател ще дам предимство на работна програма, ориентирана към хората, която поставя гражданското общество в сърцето на ЕС“, подчерта Боланд.
Неговата визия е за Европейски съюз „на възможности, сигурност и устойчивост“.
Мотото на новото председателство на ЕИСК е „Гражданско общество в сърцето на Европа“, а програмата на председателя Боланд ще се основава на три ключови стълба: справяне с бедността, социалното изключване и предизвикателствата пред младежите; защита на гражданското пространство, демокрацията и свободата на медиите; и напредък по Европейския зелен пакт, включително устойчивото развитие на селските райони.
ЕИСК ще действа като катализатор за участието на гражданското общество – платформа, в която работодателите, работниците и организациите могат да обсъждат и оформят заедно процеса на разработване на европейски политики, каза още Шеймъс Боланд.
Той изтъкна и подкрепата на ЕИСК за Украйна, като подчерта, че страната е част от Европа и трябва да се й се помага.
„Разбира се, че искаме мир и разрешаване на конфликта… Аз бях в Украйна преди година и бях много впечатлен от отдадеността и честността на украинците. Не бива гражданските общества в ЕС да губят интерес към събитията в Украйна“, каза още Боланд в отговор на журналистически въпрос.
За жилищната криза в Европа – тема, застъпена силно от предишния председател на ЕИСК Оливер Рьопке, Боланд каза, че това е основен проблем за младите хора. Комитетът ще работи с Европейската комисия, за да намери правилния подход. Временните убежища не са устойчиво решение, подчерта той.
На днешното заседание в Брюксел членовете на комитета избраха Мария Ханжeвачки и Алена Мастантуоно за заместник-председатели на ЕИСК, като техните мандати, също както и на председателя Боланд, са до 2028 година. Ханжeвачки ще отговаря за комуникациите, а Мастантуоно за въпросите на бюджета.
„Трябва да гарантираме, че Европейската комисия, Съветът на ЕС и Европарламентът гледат на ЕИСК не като на процедура за отмятане, а като на незаменим партньор, който оформя по-ефективни европейски закони както за бизнеса, така и за гражданите“, каза Мастантуоно.
На свой ред Ханжeвачки подчерта, че в ерата на твърде много информация, бързи технологични промени, социални и икономически предизвикателства, въоръжени конфликти и фалшиви новини, вслушването в гласа на гражданите никога не е било по-важно. „Ние представляваме гражданите, които са част от социалните партньори и организациите на гражданското общество. За да сме сигурни, че техните гледни точки наистина оформят нашата основна мисия – консултиране на институциите на ЕС – трябва да комуникираме по ясен начин, последователно и прозрачно“, допълни новият заместник-председател на ЕИСК.
По време на днешното първо пленарно заседание от новия петгодишен цикъл в работата на ЕИСК бяха избрани още 39 членове на Бюрото на ЕИСК – административния и политически орган на Комитета.
Председателят на Управителния съвет на Асоциацията за развъждане на месодайни породи говеда в България Стоян Чуканов бе избран за президент на една от седемте секции в ЕИСК – NAT (селско стопанство, развитие на селските региони и околна среда). Той ще е начело на секцията NAT до 2028 година. Новият председател на ЕИСК Шеймъс Боланд си постави за цел баланса между икономическия растеж и социалното приобщаване IUSTITIA.BG – Investigations 2009-2025 2025-10-22 12:52:29 Последни новини новини от Света Новини от страната Най-важните новини най-новите новини най-важното най-новото от деня Юстиция Петър Низамов Перата Петър Низамов- Перата Юстиция бг iustitia.bg iustitia iusticia usticia разследване Бургас България новини новини от последния час новини от деня новини от днес България новините The news from Bulgaria блиц новини топ новини най-важното най-коментираното последните новини Бойко Борисов новините времето коронавирус новини news weather facebook youtube фейсбук инстаграм новините днес новини от последните минути новини днес днес новини вести бг новини водещи новини горещи новини бг новини сайт за новини всички новини новини бг новини от последния час последни последни новини бг новини от днес новини днес новините от последния час последни новини днес news bg news новини вести 24 часа новини vesti bg novini новини свят bird bg bivol bg биволъ trud bg novini последни новини днес novinite bg news здравей българия политическа партия герб делян пеевски скандално българска национална телевизия свободна европа телевизия скандал ексклузивно на живо тв на живо в момента тв тв онлайн тв програма бг на живо сега тв новини online тв онлайн на живо съд бургаски съд бургаски окръжен съд съд бургас бургаски районен съд районен съд бургас окръжен съд бургас апелативен съд бургас прокурор бургас прокуратура бургас окръжна прокуратура бургас бургаска окръжна прокуратура районна прокуратура бургас бургаска районна прокуратура главен прокурор иван гешев прокурор гешев цацаров мвр бургас одмвр бургас одп бургас полиция бургас окръжна полиция бургас прокурор цацаров сгс дела съд варна председател на сгс съдебни решения по граждански дела решения по дела пловдивски съд решение на съда решения дела варна съд наказателни дела окръжен окръжен съд решения работа в съда сгс председател сгс съдии софийски съд пос съдии пловдив съд пловдив съдии пловдив всс инспекторат всс вкс вас върховен съд висш съдебен съвет адвокат адвокат наказателни дела адвокат граждански дела адвокат брачни дела адвокат административни наказателно право наказателен процес гражданско право граждански процес административно право конституционно право



















































